مبحث یکم : مقدمه و تاریخچه
مبحث دوم: مراحل نفوذ کردن / جلوگیری از نفوذ
مبحث سوم: حملات شبکه ای
مبحث چهارم - کار عملی
مبحث پنجم - DHCP
مبحث ششم - وب و حملات مطرح در آن
مبحث هفتم - حملات DoS
مبحث هشتم - سیستم عامل
مبحث نهم - مهندسی اجتماعی
مبحث دهم - Vulnerability (آسیب پذیری)

سطح بندی سیستم

سطح بندی سیستم : پایین ترین سطح سیستم سخت افزار و بعد از آن کرنل ، Shell و بعد هم Application ها هستند ( منظور از shell چیزی شبیه Command prompt در ویندوز است) (شکل 1، ساختار لینوکس را نشان می هد) و یک لایه پایین تر برنامه هایی که به صورت گرافیکی کارمی کنند و برخی هم آن را به نوعی Application  می دانند .

شکل 1

  • کار سیستم عامل مدیریت منابع است . این منابع شامل پردازه ها ، پردازنده ها ، حافظه ، (ورودی – خروجی I/O=Input , Output)، پورت ها و … هست.
  • بین سخت افزار و کرنل سیستم عامل ارتباط تنگاتنگی وجود دارد . ممکن است راه حل هایی توسط شرکتهای ارائه دهنده سخت افزار مثل اینتل ارائه شود که برخی قابلیت ها را به سخت افزار بدهد که این قابلیت ها به سیستم عامل هم کمک کنند . برای مثال اینتل مشاهده کرده است که یک سری exploit ها روی سیستم عامل وجود دارد که اجازه بر هم زدن ساختار حافظه و اجرای کدهای مخرب را به نفوذگر می دهند. حال برای جلوگیری از این مشکل یک سری راه حل های سخت افزاری ارائه شده است (مثلا تکنولوژی NX، در CPU ها)؛ از آن طرف هم OS ها از قابلیت های سخت افزاری مثل کش (Cache)  برای انجام کارهای خود استفاده می کنند.
  • سیستم عامل با توجه به منابعی که در اختیار دارد به درخواست ها پاسخ می دهد مثلا اگر شما درخواست بدهید تا یک فایل را برایتان ذخیره کند ، OS بررسی می کند که آیا حافظه برای آن موجود است یا خیر و غیره.
  • بنیان گذار نرم افزارهای آزاد و متن باز (Free open – source) آقای ریچارد استالمن (Stallman) بوده است. آقای توروالدز (Torvalds) هم دانشجوی فنلاندی بود که برای پایان نامه خود پایه های کرنل لینوکس را شبیه سازی کرده است.
  • سلیبرشاتز و تنن بام از جمله نویسندگان کتاب های مطرح سیستم عامل هستند.
  • دیس ریچی ارائه دهنده زبان C بوده است.
  • آقای استالمن یکی از قوی ترین هکرها بودند . زمانی که در محل کارشان گفته شد که باید روی سیستم ها پسورد بگذاریم ، وی به مخالفت پرداخت . اما بر روی سیستم ها پسورد قرار دادند . استالمن هم با شناسایی الگوریتم پسورد ها پسورد همه سیستم را عوض کرد .
  • لینوس ، سریعتر از جنبش GNU اقدام به تهیه این سیستم عامل نمود . سرانجام در 25 اوت سال 1991 ساعت 20:57 به وقت گرینویچ پیامی تاریخی به گروه خبری os.minix ( که این گروه خبری توسط اندروس تنن بام ارائه می شد ) ارسال شد . ارسال کننده این پیام کسی نبود جز « لینوس بندیک توروالدز ». او یک دانشجوی فنلاندی بود که آن زمان در دانشگاه هلسینکی درس می خواند شکل 2 نشان دهنده ی نماد های (Linux و GNU ( GNU’ Not Unix است.

شکل 2

اسکرول به بالا